Ceny gazu ziemnego odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu strategii gospodarczych i energetycznych krajów i przedsiębiorstw na poziomie globalnym. Wahania cen spowodowane są wieloma czynnikami, m.in. podażą i popytem, sytuacją geopolityczną, warunkami klimatycznymi oraz rozwojem technologii wydobywczych. W ostatnich latach nastąpiła znacząca zmiana cen gazu, co wpływa na równowagę pomiędzy różnymi źródłami energii i wieloma sektorami gospodarki.
Zapotrzebowanie na gaz ziemny zwykle wzrasta zimą, kiedy wzrasta zużycie energii do ogrzewania. Jednak nieoczekiwane wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19, miały silny wpływ na popyt i poziom produkcji w wiodących krajach produkujących. Niższy popyt na początku 2020 r. doprowadził do gwałtownego spadku cen, ale późniejsze środki ożywienia gospodarczego i malejące dostawy gazu spowodowały wzrost cen.
Liczą się także czynniki geopolityczne. Różnice w stabilności politycznej krajów produkujących i zużywających gaz mogą powodować wahania cen. Przykładowo konflikty na Bliskim Wschodzie czy sankcje wobec kluczowych producentów mogą powodować wahania podaży, co z kolei wpływa na ceny. Zainteresowanie nowych krajów importem skroplonego gazu ziemnego (LNG) stwarza także dodatkowe możliwości podwyżek cen.
Na tle tych czynników eksperci spodziewają się, że ceny gazu ziemnego będą w nadchodzących latach ulegać wahaniom, napędzanym zmianami w podaży i popycie na rynkach międzynarodowych. Infrastruktura, taka jak nowe terminale LNG i projekty rurociągów, pomoże zrównoważyć rynek i doprowadzi do bardziej stabilnych cen. W dłuższej perspektywie na ceny będzie miało także wpływ przejście na bardziej zrównoważone źródła energii, zatem okres przejściowy będzie wymagał uważnego monitorowania zmian cen gazu ziemnego.
Kontakt